بازاریابی دیجیتالی در واقع به چه معنی است؟

بازاریابی دیجیتالی در واقع به چه معنی است؟

بازاریابی دیجیتالی در واقع  به زبان ساده به این معناست که شما بتوانید با ابزارهای دیجیتالی فروش آنلاین بیشتری داشته باشید برای این منظور ممکن است یک وب سایت داشته باشید که در آن محصولات خودتان را به مشتری نشان دهید

و هم امکان خرید راحتر را برای آن ها فراهم نمایید دقت داشته باشید که وب سایت شما اولین مؤلفه ای می باشد که مشتری خواهد دید ودر ذهنش باقی می ماند پس اگر سرعت لود سایتتان پایین باشد.

مطمئناً مشتری منتظر نخواهد ماند یا اگر سایت واکنش گرایی نداشته باشید نمی توانید خاطره خوبی از خود در ذهن مشتری به جای بگذارید به این معنا که مشتری نمی تواند با گوشی همراه خود وارد سایت شما شود ومطالب سایت را با کیفیت بالا مشاهده کند.

نکته دیگر آن که سعی کنید برای سئو کردن سایتتان از کلمات کلیدی مناسب استفاده کنید برای این منظور در اینترنت سرچ کنید تا ببینید مشتری ها چه کلماتی را برای پیدا کردن امکاناتی که در سایت شما است سرچ می کنند.

از وب سایت ها که بگذریم ایمیل ها نیز مطمئناً کمک شایانی در بازاریابی دیجیتالی خواهند داشت توجه داشته باشید که اگر فروش آنلاین داریدباید از هاستینگ های خوب استفاده کنید.

بازاریابی دیجیتالی

نمونه‌هایی از ابزارها و روش‌های بازاریابی دیجیتالی:

 • انواع ابزارهای دیجیتال
 • انواع رایانه‌ها
 • بیلبوردهای دیجیتال
 • تلویزیون‌های دیجیتال
 • موبایل‌ها و تبلت‌ها
 • پادکست‌ها
 • رادیو
 • تلویزیون‌های اینترنتی
 • وبسایت‌ها
 • ایمیل
 • نرم‌افزارهای پیام‌رسان و جمعی
 • بهینه‌سازی برای موتورهای جستجو
 • پیامک و پیام‌های نوشتاری
 • شبکه‌های مجازی
 • بنرهای مجازی و دیجیتال
 • ارتباطات بی‌سیم
 • پایگاه‌های داده

با پیشرفت فناوری و راهکارها، روز به‌ روز بر انواع و روش‌های این نوع از بازاریابی دیجیتالی و دذنتیجه فروش افزوده می‌شود.
در بازاریابی دیجیتالی عناصر و عوامل زیادی دخیل هستند که شبکه‌های اجتماعی از جمله مهمترین آنهاست.

چرا بازاریابی دیجیتالی مهم است؟

 1.  استفاده از پتانسیل موجود در فضای آنلاین برای فروش بیشتر
 2.  فروش مستقیم
 3.  بازار هدفمند برای کسب و کار
 4.  نظارت بر رفتار مخاطبین
 5.  قابلیت اندازه گیری
 6.  مقرون به صرفه بودن
 7.  افزایش رضایت و راحتی مشتریان
 8.  افزایش اثربخشی کانال فروش

جعبه ابزار بازاریابی دیجیتالی در کسب و کار

وقتی از جعبه ابزار حرف میزنیم یعنی قرار است به صورت عملی راهکار هایی را ارائه دهیم یا به عبارت بهتر موضوعات تئوری را رها کرده و به سراغ راه های عملیاتی برویم. برای استفاده عملی از دیجیتال مارکتینک ما تعداد زیادی ابزار در اختیار داریم که در ادامه به مهم ترین ابزارها اشاره خواهیم کرد.

توجه داشته باشید که استفاده بهینه از این ابزار ها کسب و کار شما را به خوبی به همه معرفی می کند و در نتیجه فروش شما افزایش می یابد:

1.بهینه‌سازی موتورهای جستجو (SEO): برای موفقیت در کسب‌وکار آنلاین الزاماً باید به موتورهای جستجو نگاه ویژه‌ای داشت. شما به کمک سئو در نتایج جستجو بالا می آیید.

برای مثال اگر شما یک آتلیه عکس در منطقه سعادت آباد دارید حتما دوست خواهید داشت که در جستجو کلیدواژه “عکاسی سعادت آباد” اولین نتیجه سرچ گوگل شوید.حضور در صفحه اول نتایج گوگل و سایر موتورهای جستجو آرزوی بسیاری از صاحبان کسب‌وکار است.

این موضوع موجب می شود تعداد زیادی مشتری آماده خرید به کسب و کار شما مراجعه نمایند.

 

2.تبلیغات گوگل اد (Google Ad words) یا بازاریابی موتورهای جستجو (SEM): در کنار توجه به سئو، استفاده از تبلیغات گوگل ادوردز و سایر موتورهای جستجو برای موفقیت کسب‌وکارهای نوپا و بالغ ضروری است.

به عبارت دیگر شما به جای آنکه خیلی زحمت بکشید و سایت خود را در نتایج جستجو بالا بیاورید، به موتورهای جستجو پول پرداخت می کنید تا در نتایج جستجو به کاربران پیشنهاد شوید.

مزیت تبلیغ به این شیوه کیفیت بالای مخاطبان و بازدهی سریع است.

3.بازاریابی ایمیلی (Email marketing): کسب‌وکارهای موفق در فضای آنلاین ارزش ایمیل را به خوبی می‌دانند. توجه به ببازاریابی دیجیتالی برای موفقیت بلند مدت کسب ‌و کار های آنلاین ضروری است.

استراتژی درست در جمع‌آوری و مدیریت ایمیل‌ها و طراحی کمپین‌های صحیح در ایمیل مارکتینگ امری ضروری و تخصصی است. استفاده درست از این ابزار دیجیتال مارکتینگ می‌تواند بسیار سودمند باشد.

طراحی مناسب ایمیل، نگارش متن، ارسال به اینباکس مخاطبان، افزایش نرخ باز شدن، افزایش نرخ کلیک و درنهایت نرخ تبدیل ازجمله کارهای اساسی است که در بازاریابی ایمیلی باید به آن توجه نمود.

4.بازاریابی پیامکی(SMS Marketing): نرخ مشاهده پیامک‌های تبلیغاتی در میان سایر ابزارهای بازاریابی دیجیتالی منحصربه‌فرد است.

بر اساس مطالعات انجام شده بیش از ۹۵ درصد پیامک‌های دریافتی توسط مخاطبان خوانده می‌شوند. در صورت طراحی درست جامعه مخاطب و متن پیامک، می‌توان اطمینان داشت بخشی از این خوانندگان جذب فروشگاه اینترنتی شوند.

5.بازاریابی فکس (FAX Marketing): شاید این ابزار در سال‌های اخیر کمتر مورد توجه کسب‌وکارها و بازاریابان قرار می‌گیرد اما واقعیت آن است که در برخی از کسب‌وکارها و محصولات استفاده از این ابزار بسیار اثربخش است.

6.تبلیغات نمایشی (Display Ads): یکی از ابزارهای مهم در بازاریابی دیجیتالی استفاده از بنرهای تبلیغاتی در فضای وب است. این تبلیغات علاوه بر جذب مشتری و بازدیدکننده و در نتیجه فروش بیشتر، اثر بسیار مطلوبی در برند سازی کسب و کار نیز دارند.

7.بازاریابی اینستاگرامی (Instagram Marketing): اینستاگرام یکی از شبکه‌های اجتماعی پرمخاطب و در عین حال بسیار فعال است که فعالیت در آن بسیار اقتصادی و به‌صرفه است.

فعالیت در اینستاگرام علاوه بر افزایش فروش و جذب مشتری بر برند سازی نیز اثرگذار است.

8.رپورتاژ خبری(Advertorial): در بازاریابی نباید از روابط عمومی غافل شد. رپورتاژ خبری یک روش کارآمد و ضروری برای آگاهی بخشی به مشتریان در مورد کسب و کار است.

این شیوه علاوه بر تاثیر مثبت بر برند، فروش را نیز افزایش دهد. انتخاب سایت های رپورتاژ کننده نیز اهمیت بالایی در موفقیت این ابزار بازاریابی دیجیتالی هستند.

9.بازاریابی محتوا (Content Marketing: حتما می دانید که محتوا پادشاه است. پس اگر کسب و کاری دارید و قصد فعالیت در فضا وب را هم کرده اید نباید از محتوا غافل شوید. همیشه باید به فکر تولید محتوای ارزشمند باشید.

10.بازاریابی درونگرا (Inbound Marketing): ریشه این بازاریابی هم در بازاریابی محتوا است. در بازاریابی درونگرا یا درونی یا ربایشی شما محتوای جذاب و کاربردی تولید می کنید که به مشتریان و مخاطبان کمک می کند تصمیمات بهتری بگیرند و در اثر این محتوای ارزشمند به مشتری شما تبدیل شوند.

در این شیوه شما به دنبال مشتری نمی روید بلکه مشتری به دلیل محتوای ارزشمند شما جذب شما خواهد شد.

11.بازاریابی شبکه های اجتماعی (Social Media Marketing): اینستاگرام را به دلیل اهمیتش جدا کرده ایم اما اینستاگرام هم جزئی از شبکه های اجتماعی است. اما بجز اینستاگرام شبکه های اجتماعی دیگری مانند فیسبوک، گوگل پلاس، توئیتر  و … هم هستند که باید مورد توجه قرار بگیرند.

این شبکه ها نه تنها مشتری برای شما می آورند بلکه به بهبود سئو سایت شما نیز منجر خواهند شد.

12.اینفلوئنسر مارکتینگ (Influencer Marketing): به افراد شناخته شده و تاثیرگذار در شبکه‌های اجتماعی اینفلوئنسر می‌گویند. مخاطبان به پیام ها و پست های این افراد توجه زیادی می کنند.

از یک بازیگر گرفته تا یک فعال شبکه های اجتماعی که به هر دلیلی توانسته مشهور شود اینفلوئنسر است. شما می توانید کسب و کار خود را از طریق این افراد به مخاطبانشان معرفی نمایید.

13.بازاریابی از طریق همکاری در فروش (Affiliate Marketing): همکاری در فروش یکی از جذابترین شیوه های بازاریابی دیجیتالی برای صاحبان کسب و کار است. در این روش صاحب کسب و کار در صورت فروش محصول توسط بازاریاب به او پورسانت می دهد.

البته بازاریاب هیچ رابطه سازمانی با صاحب کسب و کار ندارد و فقط در صورت فروش پورسانت مشخصی دریافت می کند. این شیوه تازه در ایران در حال شکل گیری است اما ما می توانیم به شما کمک کنیم تا از این روش کارآمد استفاده نمایید.

14.کتاب‌های الکترونیکی (E-Books): کتاب های الکترونیک را می توان زیرمجموعه تولید محتوا در نظر گرفت با این وجود به دلیل  اهمیتش آن را جدا مطرح کردیم. حتما دیده اید که این روزها بسیاری از سایت ها اقدام به ارائه کتاب الکترونیکی می کنند.

شما هم می توانید این کار را انجام دهید. با ارائه کتاب شما در حقیقت از اعتبار خود با مشتری حرف می زنید. یقینا یک کسب و کار معتبر است که می تواند کتاب ارائه نماید.

15.بازاریابی بازی‌های رایانه‌ای (Video games Marketing): یک شیوه جذاب و اثربخش برای معرفی کسب و کار. گیمرها بسیار زیاد شده اند و حضور شما در این بخش از بازار ضروری است.

شما می توانید با حضور در بازی ها به شکل اثربخشی توجه مشتریان را به کسب و کار خود جلب نمایید.

خب تا اینجا تعداد زیادی از ابزاها  در بازاریابی دیجیتالی را به صورت خلاصه مورد بررسی قرار دادیم. با وجود آنکه کمی مقاله طولانی شده است اما یک نکته دیگر هم هست که دوست دارم به آن اشاره کنم. آن هم موضوع لحظه صفر حقیقت است.

این مفهوم اهمیت توجه به ابزارهایی را که تا اینجا به آن اشاره کردیم و به طور کلی اهمیت دیجیتال مارکتینگ یا همان بازاریابی دیجیتالی را برای شما روشن خواهد کرد.

شما با استفاده از این ابزار های دیجیتال مارکتینگ کسب و کار خود را رونق می دهید و فروش بهتری را نیز تجربه خواهید کرد.

بازدیدها: 29

دیدگاهتان را بنویسید

×