دامنه سه حرفی

دامنه سه حرفی

دامنه سه حرفی یا همان دامین 3 حرفی در نوع خود ، دارای مخاطب خاص می باشند و می تواند یک اعتبار و یا جلوه ی خاصی به کسب و کار شما بدهد.

در این مقاله برای روشن تر شدن این موضوع به تعریف دامنه ، انواع و کاربرد دامنه سه حرفی ، ویژگی های یک دامین خوب ، قوانین انتخاب دامین ، مدت زمان ثبت دامین و بعد از خرید دامین چه می شود می پردازیم.

دامنه سه حرفی ، بدلیل این که تعداد کمی از آن ها قابل ثبت بوده و حداکثر 999 الی 1100 دامین 3 حرفی در سراسر کشور و نیز جهان را شامل می شود ، بسیار کم یاب و نادر هستند و تقریباً همه آنها در اختیار مالکین واقعی می باشند.

دامنه سه حرفی چه کاربردی دارد و انواع آنها

پس از گذشت مدت زیاد استفاده از اینترنت توسط کاربران اینترنت دنیا ، هنوز حتی بعضی از افراد و یا متخصصان IT هم ، درک درستی از دامنه های اینترنتی ندارند. هنوز خیلی ها دامنه WS را مخفف Web Site می دانند.

لذا:

تازگی هم خیلی ها گمان می کنند که دامنه bz از آنجا که دامین 3 حرفی biz پر شده است به بازار اینترنت اضافه شده است و به همان معنای business است. استفاده از دامین های cc و tv نیز اخیرا در دنیا رایج شده است.
 
خیلی ها گمان می کنند دامنه tv همان معنی تلویزیون می دهد و برای این اصلا ایجاد شده است.شاید خیلی از شبکه های ماهواره ای دنیا رسما از این دامنه سه حرفی به عنوان دامنه سایت خود استفاده می کنند که در واقع فعل اشتباهی است.

اما واقعیت چیست؟

خیلی ساده است . یک فرمول کلی برای دامنه های اینترنتی وجود دارد و آن تعداد حرف دامنه است که تا ۹۹ درصد فرمول درستی است به جز موارد استثنا در دامنه های جدید عمومی . با این دسته بندی به طور کلی دامنه ها در ۴ دسته قرار می گیرند:
 
دسته اول(دامین 3 حرفی) : دامنه هایTop Levelعمومی یا gTLDs :
 
دامنه های Com , net , org به عنوان معمول و معروف ترین دامنه سه حرفی جهانی شناخته می شوند که Com ابتدای کلمه Commerical به معنی تجاری و Net ابتدای کلمه Network به معنی شبکه و org نیز ابتدای واژهorganization به معنی سازمان است.

لازم به ذکر است:

هر یک از این دامنه سه حرفی باید در جای صحیح خودش استفاده شود . به عنوان یک شرکت که در زمینه خدمات اینترنت فعالیت می کند بهتر است از دامین 3 حرفی Net استفاده کند . این قاعده توسط خیلی از شرکت های مشهور جهان رعایت می شود.

دسته دوم ( دامنه ۳ حرفی جدی ) : دامنه های Top Level عمومی جدید ( NEW gTLDs ):

 

دامنه های Biz ، Info ، Pro ، Aero ، Coop و Museum و Name در این دسته قرار دارند . این دامنه سه حرفی به منظور رفع نیاز در کمبود اسامی در دامنه های دسته اول ایجاد شده است و می شد گفت دامنه های جدیدی هستند.

اخیرا دامنه Info به منظور ترغیب کاربران اینترنتی و صاحبان سایت ها توسط بعضی از Server های ثبت دامنه دنیا به صورت اشانتیون و یک ساله و رایگان ارائه می شود.

اما دقت کنید که صرف دامنه info فقط و فقط به صورت یک ساله ثبت می شود و سال بعد مجبور هستید برای تمدید آن مبلغی تقریبا ۱٫۵ تا ۲ برابر دامین 3 حرفی دسته اول برای آن بپردازید.

چون این دامنه سه حرفی از ابتدا یکی از دامنه های گران بوده است و به دلیل عدم استقبال صاحبان سایت ها از آن به این صورت ارائه می شود.

پس اگر جایی دیدید که این دامنه را با قیمت های پایین مثل ۲۹۰۰ تومان !!! ثبت می کنند حرص نزنید چون سال بعد پول سال قبل را هم از شما می گیرند !!

 

دسته سوم ( دامین 3 حرفی ) : دامنه های مخصوص sTLDs l ) Top Level ):

 

این دامنه سه حرفی هم جزو دامن های مخصوص و یا به قول معروف سلطنتی اینترنت محسوب می شوند همچون GOV اول کلمه Government به معنی دولت و یا EDU اول کلمه Education به معنی آموزش و یا دامین 3 حرفی نا مرسوم INT یاMIL.

 

دسته چهارم ( دو حرفی ): دامنه های بین المللی کشور های جهان ( ccTLDs ):

 

معروف ترین دامنه های اینترنتی دو حرفی متعلق به کشور ها یا مناطقی از جهان است که در زیر لیست شده است که اکثرا توسط بعضی از افراد برداشت های نا درستی از آن شده است :

WS : Samoa ، CC : Cocos ، TV : Tuvalu ، BZ : Belize و …

به عنوان مثال دامنه IR که توسط مرکز تحقیقات بنیادی شیراز ثبت می شود به عنوان دامنه بین المللی ایران در دنیا شناخته می شود . خوش بختانه در انتخاب این دامنه سه حرفی ، شانس با کشور مان همراه بوده است.

چرا که در حالی که دیکته سه کشور عراق Iraq یا ایرلند Ireland هر سه با دو حرف Ir شروع شده اما دامنه Ir به ایران اختصاص یافته است و دامنه عراق Iq و ایرلند Ie شده است .

ویژگی های دامنه یک طراحی سایت خوب :

ویژگی اول – دامنه ماندگار

خصوصیات یک دامنه ماندگار :

  • دامنه حتی الامکان کوتاه باشد.
  • تایپ آن در مرورگر ساده باشد.
  • به خاطر ماندنی باشد.

ویژگی دوم – دامنه ای با کلمات کلیدی

متخصصین سایت برای انتخاب یک دامنه خوب باید بین جذاب و منحصر به فرد بودن دامنه و استفاده از کلمات کلیدی توازن برقرار کنند. استفاده از کلمات کلیدی در دامین 3 حرفی سایت دو مزیت دارد :

مزیت اول : خود نام دامنه سایت نیز به عنوان عاملی برای افزایش رنک عمل می کند.

مزیت دوم : احتمال زیادی وجود دارد که کاربران برای جستجو از کلمه کلیدی ای که در نام دامنه وجود دارد ، استفاده کنند که این کار ترافیک سایت را افزایش می دهد.

ویژگی سوم – خط فاصله ها

اگر نام دامنه شما شامل دو کلمه یا بیشتر باشد ، مانند  www.examplesite.com . استفاده از خط فاصله بین کلمات می تواند تاثیر منفی در رنکینگ سایت داشته باشد. بنابر این سعی کنید بیش از یک خط فاصله در نام دامنه استفاده نشود.

ویژگی چهارم – انتخاب پسوند مناسب

بعد از انتخاب نام دامین 3 حرفی ، پسوند های زیادی برای ثبت وجود دارند مانند .com ، .biz ،.info  و… که بهترین گزینه استفاده از پسوند .com است. هر کشوری یک پسوند اختصاصی برای خود نیز دارد مانند ir برای ایران است.

ویژگی پنجم –  منحصر به فرد بودن نام دامنه

داشتن سایتی که با سایت محبوب و پر باز دید کننده شخص دیگری اشتباه گرفته شود ، یک فاجعه است. بنابر این هیچ وقت نباید نام دامین 3 حرفی به گونه ای انتخاب شود که با نام دامنه شخصی دیگر مشابه باشد.

قوانین انتخاب نام دامنه لاتین (com, net, org, ir و …)

ثبت دامنه سه حرفی قوانین خاص خود را دارد . استفاده از هر کاراکتر ( حرف ) برای ثبت دامین 3 حرفی مجاز نیست .

مثلا شما نمی توانید از هیچ یک از کاراکتر های ویژه مثل  ‘ + . , | ! ” £ $ % & / ( ) = ? ^ * ç ° § ; : _ > ] [ @ ); برای ثبت دامنه استفاده کنید . این یک قانون است .

زمان ثبت دامنه سه حرفی ( دامین 3 حرفی ) فقط می توانید از حروف الفبای انگلیسی ( a تا z ) ، اعداد ( 0 تا 9 ) و علامت خط تیره ( ) استفاده کنید.

علامت – نباید اول یا آخر نام دامنه باشد برای مثال VIRASK-.com اشتباه است ولی VIRA-SK.com صحیح است.

علامت – نباید دو بار ( یا بیشتر ) در یک جا تکرار شود . مثلا VIRA–SK.com اشتباه است ولی VIRA-SK.com صحیح است . V-I-R-A-S-K.com هم صحیح است .

نام دامنه باید بین 3 تا 63 حرف باشد ( این محدوده برای بعضی پسوند ها ممکن است متفاوت باشد مثلا دامنه سه حرفی حرفی نیز وجود دارد . تعداد کاراکتر دامنه های ws باید حداقل 4 حرف باشد ) .

مدت زمان ثبت دامنه

یکی از سوال‌ های افرادی که قصد خرید دامنه های خود را دارند ، این است که از زمان ثبت چه مدت زمانی طول می‌ کشد، تا دامین 3 حرفی به‌ نام آن‌ ها ثبت شوند و در دسترس قرار گیرد.

دامنه‌ های بین ‌المللی ، به‌ شرطی که سایت‌ های خدمات میزبانی سایت معتبر خریداری کنید  به سرعت فر آیند ثبت را برای شما انجام می‌ دهند . و چند ساعت بعد از خرید دامین 3 حرفی در دسترس شما قرار خواهد گرفت و فعال می‌شود.

اما دامنه‌ های ملی کشور ایران یعنی دامنه .ir نیاز به ۲۴ تا ۴۸ ساعت زمان دارند . زیرا اطلاعات هر شخص که متقاضی ثبت دامنه سه حرفی است باید بررسی و سپس تایید شود . همچنین ممکن است برای برخی اسامی خاص به مشکل بخورید و نیاز به مجوز داشته باشید.

برای مثال در دامین 3 حرفی دات آی‌ آر ( .ir ) که از عنوان هایی مانند بیت ‌کوین و اشکال مختلف و مرتبط با آن استفاده شود ، نیاز به دریافت مجوز فعالیت برای ثبت دامنه های خود دارند.

بعد از خرید دامنه چه می‌شود؟

اگر از دامنه‌ های بین ‌المللی استفاده کنید که پس از وارد کردن اطلاعات و ساخت حساب کاربری می‌ توانید به آن دسترسی داشته باشید.

اما برای دامنه دات آی ‌آر نیاز به شناسه ایرنیک دارید . شما باید در سایت nic.ir یک حساب بسازید و شناسه خود را در قسمت ثبت دامنه در سایت‌ های خدمات میزبانی سایت معرفی شده وارد کنید.

پس از خرید دامین و ثبت شدن در واقع به شما دو DN یا همان Domain Name داده می‌شود که باید آن را به هاست خود متصل کنید . زمانی که دامین به هاست متصل شود ، می‌توانید هر چیزی که دوست دارید را روی هاست آپلود کنید تا روی دامنه سه حرفی نمایش داده شود.

اگر برای شروع و راه‌ اندازی یک سایت ، هاست و دامنه را از یک جا خریداری کنید دیگر نیازی به تنظیم دستی نیست و خود شرکت خدمات میزبانی سایت ، کار ست کردن دامنه با هاست را برای شما انجام خواهد داد.

اگر هم از دو جای مختلف اقدام به خرید کنید ، برای اتصال آن تنها باید وارد کنترل پنل دایرکت ادمین یا سی‌ پنل هاست خود شوید و در قسمت دامنه های و DNS آن‌ ها را وارد کنید.

 

بازدیدها: 494

دیدگاهتان را بنویسید

×