طراحی سایت آموزشی چیست؟

طراحی سایت آموزشی چیست؟

طراحی سایت آموزشی در انتقال علوم باعث شده تا فراگیری با سرعت زیادی وسعت یابد و رشد نوآوری در آموزش علوم (سایت های آموزشی)، با سرعتی بیشتر از عمر ما طی شود.

بنابراین ، استفاده از شیوه هایی (آموزش آنلاین) که منجر به یاد گیری و کار بردی شدن علوم تجربی و یافتن مصداق های آن در زندگی باشد و باعث شود که فرد با استفاده از فناوری روز بتواند در صورت نیاز به کسب دانش و اطلاعات بپردازد ، به طراحی و برنامه ریزی نیاز دارد.

 

طراحی سایت آموزشی چه تاثیری برعملکرد تحصیلی دانش آموزان دارد؟

با توجه به گسترش اینترنت پر سرعت در سطح کشور و ارائه خدمات آموزش آنلاین، شرایطی ایجاد شده که مردم برای ساده ترین کارهای خود نیز در ابتدا به جستجو در اینترنت بپردازند.

این اتفاق باعث شد که بسیاری از کسب و کارها برای ادامه فعالیت خود مجبور باشند که اقدام به طراحی سایت های آموزشی نمایند. در زمینه مراکز آموزشی نیز اوضاع به همین شکل می باشد.

با استفاده از طراحی سایت آموزشی این امکان وجود دارد که کاربران دسترسی راحتی به مطالب شما داشته باشند و در زمان و هزینه هایشان صرفه جویی شود.

همچنین قادر خواهید بود که به افراد بیشتری در فواصل بسیار دور ، خدمات مراکز آموزشی خود را ارائه نمایید. برای مثال:

درصورتی که شما دارای یک آموزشگاه در تهران باشید ، تنها به ساکنین این شهر می توانید خدمات ارائه دهید. اما با طراحی سایت آموزشی قادر خواهید بود که در دور ترین نقاط کشور هم کاربر فعال داشته باشید.


طراحی سایت آموزشی

دانش آموزان با مشکل یادگیری روبه رو نیستند ، بلکه به دلیل انعطاف ناپذیر بودن برنامه های درسی دچار بیزاری از یادگیری شده اند و برنامه های درسی رایج را مطابق با مغز ها و ذهن های تغییر یافته خویش نمی یابند.

طراحی سایت آموزشی آنلاین یکی از روش های مقرون به صرفه است ونسبت به  سایر طراحی سایت ها بخاطر داشتن کاربران بسسیار نیاز به هاستینگ قوی تری دارد. نتایج پژوهش ها نشان می دهد که نزدیک به نیمی از افراد جامعه ، حس بینایی برتری دارند و نزدیک به یک پنجم از برتری حس شنوایی برخور دارند.

یعنی از راه گوش بهتر یاد می گیرند ، بیش از یک سوم دانش آموزان از راه لمسی و جنبشی بهتر یاد می گیرند بنابر این استفاده از سایت های آموزشی می تواند راه حلی منطقی باشد.

 

ویژگی های طراحی سایت آموزشی :

در موفقیت طراحی سایت آموزشی ویژگی های زیادی  مطرح است. سایت های آموزشی طراحی شده با توجه به نوع مصرف و کاربردی که دارند و هدفی که برای آن طراحی شده اند ویژگی های خاص خود را دارند.

ما اینجا به تعدادی از ویژگی های آموزش آنلاین اشاره می کنیم :

ریسپانسیو بودن در طراحی سایت آموزشی :

با گسترده و فراگیر شدن استفاده اپلیکیشن از تلفن های همراه هوشمند و تبلت ها برای سایت گردی و گشت و گذار در فضای مجازی ، ریسپانسیو و واکنش گرا بودن یکی از ملزومات سایت های امروزی می باشد.

حدود 50 درصد از کاربران از موبایل و تبلت برای مشاهده سایت ها استفاده می کنند و در صورتی که قالب سایت شما نمایش درستی در موبایل و تبلت نداشته باشد کاربران بسیاری را از دست خواهید داد .

از طرف دیگر درصد زیادی از مخاطبان سایت های آموزشی را جوانان و نوجوانان تشکیل می دهند که این دسته از مخاطبین برای مشاهده سایت مراکز آموزشی استفاده بیشتری از موبایل و تبلت دارند.

انعطاف پذیری در طراحی سایت آموزشی :

سایت های آموزشی و مراکز آموزشی گاهی باید به نحوی طراحی و پیاده سازی شوند که کاملاً با نیاز کاربر متناسب بوده و بسته به هدفی که برای آن طراحی شده اند پاسخگوی تمامی نیاز های کاربر باشند.

از طرف دیگر طراحی سایت آموزشی (آموزش آنلاین) باید این ویژگی را هم داشته باشد که بسته به نیاز های آینده مجموعه ، امکان اضافه شدن قسمت های جدید به راحتی فراهم باشد. به عنوان مثال:

اضافه کردن زبان جدید به سایت مراکز آموزشی یا امکانات دیگر.

اهداف و مأموریت خود را مشخص کنید :

سایت های آموزشی مانند دیگر سایت ها هستند با کمی انتظارات متفاوت. در ابتدا قبل از انتخاب قالب سایت ، باید دقیقاً اهداف و مأموریت خود را مشخص کنید.

برای مثال اگر قصد ارائه مطالب آموزش آنلاین برای کودکان 9 ساله را دارید باید ظاهر سایت و چینش آن به شکلی باشد که هم برای کودکان و هم والدینشان خوشایند و کاربردی باشد.

یا اگر قصد ارائه خدمات مراکز آموزشی برای مقاطع تحصیلی بالا را دارید باید سایت تان تخصصی تر و با ظاهری حرفه ای تر طراحی شود.

تمرکز اصلی سایت ارائه اطلاعات مراکز آموزشی:

طراحی سایت آموزشی باید تا جایی که می توانند در زمینه های مرتبط با فیلد کاریشان اطلاعات ارائه کنند تا بتوانند افرادی که در اینترنت به دنبال اطلاعات مشابه هستند را جذب کرده و به عنوان کاربر دائمی خود نگه دارند.

بعضی از مؤسسات آموزش آنلاین مثلا دانشگاه ها ممکن است چندین دانشکده داشته باشند که تمام این دانشکده ها باید به صورت دسته بندی شده و با دسترسی راحت در سایت در اختیار کاربران قرار بگیرند.

تمام دانشجویان و کاربران باید بتوانند به راحتی در سایت مراکز آموزشی به دانشکده های مختلف رفته و به دنبال اطلاعات مورد نظر خود بگردند.

همه اینها به این معنی است که در سایت های آموزشی بیشتر از طراحی و ظاهر باید به محتوا توجه کنید. همچنین می توانیی بخشی را در سایت های آموزشی به مطالب و آموزش آنلاین فرم های قابل دانلود اختصاص دهید.

رنگ های مناسب برای سایت های آموزشی :

رنگ های مورد نظر برای سایت های آموزشی تان را با دقت انتخاب کنید. دقت کنید که این رنگ ها باید در تناسب با لوگوی آموزشگاه و همچنین بروشور ها و پوستر های آموزشگاه باشد تا حس یک پارچگی در سایت های آموزش آنلاین ایجاد نماید.

به طور کلی در سایت های آموزشی باید به سمت رنگ های خنثی و تأییدی بروید مانند سبز ، قهوه ای ، آبی و سفید. این رنگ ها ناخودآگاه حس جدیت ، تکامل ، قدرت و اعتماد را انتقال می دهند.

افراد نیاز دارند که به شما و خدمات تان اعتماد کنند و روانشناسی رنگ ها در این مورد می تواند به شما کمک کند تا این حس را در کاربر ایجاد نمایید.

طراحی سایت آموزشی

استفاده از انواع عناصر تصویری :

در آخر ، سعی کنید با اضافه کردن تصاویر و ویدئو هایی از نحوه ارائه خدمات ، کیفیت و خدمات خود را بیشتر به کاربران معرفی نمایید. برای مثال ، اگر مراکز آموزشی رانندگی دارید ، می توانید ویدئو هایی از نحوه آموزش آنلاین را در طراحی سایت آموزشی خود قرار دهید.

همچنین تصاویری از امکانات موجود در آموزشگاه و کلاس ها ارائه کنید تا کاربر به یک تصویر ذهنی از کلاس ها و امکانات آن برسد. حتی می توانید از اجزاء تعاملی مثل چت آموزش آنلاین مراکز آموزشی برای پاسخگویی به سؤالات کاربران و راهنمایی آن ها در آموزش آنلاین استفاده کنید.

هدف ایجاد حس مهم بودن در کاربر و جلب اعتماد او می باشد که با به کارگیری این عناصر دسترسی به این هدف آسان تر می شود.

هدف مدیر در طراحی سایت آموزشی

اگر از مدیران یک موسسه آموزشی باشید داشتن یک نمونه از سایت های آموزشی آنلاین ایده آل می تواند به طور شگفت آوری در جذب مخاطبان بیشتر و افزایش آمار ثبت نام و بر پایی کلاس ها در مراکز آموزشی شما کمک نماید.

مطمئن باشید هم اکنون اساتیدی که در موسسه شما مشغول تدریس هستند با دیدن عکس و رزومه و پروفایل شخصی خودشان در سایت های آموزشی خرسند خواهند شد و از کار کردن در موسسه شما به خود و شما افتخار می کنند.

سعی کنید با داشتن سایت های آموزشی هم دانشجو و هم استاد را راضی نگه دارید تا سود شما از این راه افزایش پیدا نماید.

 

انواع طراحی سایت آموزشی

– طراحی سایت مدارس
– طراحی سایت آموزشگاه زبان
– طراحی سایت آموزشگاه هنری
– طراحی سایت آموزشگاه فنی
– طراحی سایت آموزشگاه ورزشی
– طراحی سایت مهدکودک
– طراحی سایت تدریس خصوصی

طراحی سایت آموزشی

2 دلیل عمده که طراحی سایت آموزشی را برای شما به صرفه میکند عبارتند از:

 • دسترسی راحتترکاربران و صرفه جویی در زمان
  •    قابلیت دسترسی به افراد بیشتر در نقاط مختلف و از فواصل دور بدون محدودیت مکانی

فرض کنید صاحب یک آموزشگاه در تهران هستید افرادی که به طور حضوری به آموزشگاه شما مراجعه می کنند عمدتاً از شهر تهران و حتی از مکان های نزدیک به آموزش آنلاین آموزشگاه هستند.

در این حالت دسترسی شما به مراکز آموزشی حتی در خود تهران هم محدود به چند منطقه نزدیک است ولی با طراحی سایت و ارائه امکانات آموزش آنلاین مورد نیاز در آن با صرف هزینه و منابع بسیار کمتر امکان دسترسی به سایت های آموزشی کاربران بیشتر حتی در دور ترین نقاط ایران را خواهید داشت.

طراحی سایت آموزش آنلاین شامل امکانات زیر می باشد:

 1. تاریخچه و معرفی مراکز آموزشی
 2. اخبار مراکز آموزشی و سایر اخبار مرتبط
 3. دوره های آموزشی در حال برگزاری و دوره های آموزشی آتی
 4. شرایط و نحوه ثبت نام متقاضیان آموزش آنلاین
 5. برنامه زمان بندی کلاس ها
 6. ثبت نام آموزش آنلاین در دوره های مراکز آموزشی
 7. معرفی کتاب ها و جزوات آموزشی
 8. فروش کتاب ها و جزوات و سایر وسائل کمک آموزشی
 9. صدور کارنامه و اعلام نتایج
 10. دانلود جزوات اساتید ، نمونه سؤالات و …
 11. تصاویر و ویدیو های مراکز آموزشی
 12. گالری تصاویر از آموزشگاه و فعالیت های آن
 13. درج نظرات راجع به آموزشگاه و دوره های مراکز آموزشی
 14. خبر نامه ایمیلی و پیامکی برای کاربران
 15. امکان گفتگوی زنده با پشتیبان آموزش آنلاین
 16. معرفی اساتید و مربیان به صورت گرافیکی
 17. انجمن گفتگو
 18. بات تلگرام با امکان درج محتوای سایت درکانال تلگرام به صورت اتوماتیک
 19. برگزاری نظرسنجی های آموزش آنلاین
 20. منطبق بر اصول سئو سایت

 

 

 

بازدیدها: 446

دیدگاهتان را بنویسید

×