cropped-cropped-vira-logo-e1668261057882.png

شرکت دانش بنیان ویرا سگال کارو

فعال در حوزه ی هوش مصنوعی و دیجیتال مارکتینگ

جستجو کردن

طراحی نرم افزار اختصاصی چیست؟

طراحی نرم افزار اختصاصی فرآیند طراحی، ایجاد، استقرار و نگهداری نرم افزار برای مجموعه خاصی از کاربران، عملکردها یا سازمان ها است. یعنی این عبارت به نرم افزار هایی اطلاق می گردد که برای انجام وظایف خاصی طراحی شده اند. برخلاف نرم افزارهای تجاری خارج از قفسه (COTS)، توسعه نرم افزار سفارشی مجموعه ای از الزامات تعریف شده را هدف قرار می دهد در صورتی که COTSها مجموعه وسیعی از الزامات را هدف قرار می دهد که به آن این اجازه را می دهد تا بسته بندی و به صورت تجاری به بازار عرضه و توزیع شود.
به عنوان مثال، Microsoft Office و Sitebuilder.com محصولات و خدمات نرم افزاری تجاری بسته بندی شده هستند. آنها نیازهای عمومی بهره وری اداری و ایجاد وب سایت را برآورده می کنند.
از طرف دیگر، نرم افزار سفارشی برای مجموعه ای از نیازهای خاص طراحی شده است، مانند:

 • یک برنامه تعمیر و نگهداری تجهیزات خدمات میدانی برای یک سازنده یا
 • یک برنامه بانکداری آنلاین که برای نیازهای منحصر به فرد بانک و مشتریان آن طراحی شده است.

طراحی نرم افزار اختصاصی به عنوان نرم افزار سفارشی نیز شناخته می شود. 

چرا سفارش طراحی نرم افزار اختصاصی مهم است؟

توسعه این دست از نرم افزار ها بسیار مهم هستند زیرا می توانند با هزینه های خرید و تدوین و تامین نگهداری نرم افراز های تجاری رقابت نمایند.

برخی از مزایا عبارتند از:

 • کارایی: نرم افزار اخاصاصی برای پشتیبانی سریع و سازنده از فرآیندها، بدون نیاز به سرهم بندی یا تنظیم برنامه های COTS ساخته شده است. یعنی دقیقاً مطابق با نیاز ها طراحی می شوند.
 • مقیاس پذیری: طراحی نرم افزار اختصاصی می تواند با رشد و تغییر یک سازمان یا کسب و کار رشد کند. طراحان و توسعه دهندگان می توانند نیازهای آینده را به عنوان بخشی از جمع آوری نیازهای خود ارزیابی کنند. سپس این عوامل را می توان به جای تحمیل هزینه با خرید مجوزهای اضافی یا اشتراک برنامه های بسته بندی شده، در برنامه کاربردی گنجاند.
 • هزینه های یکپارچه سازی کمتر: یکی از ملاحظات اصلی نرم افزار تجاری این است: آیا با برنامه های کاربردی موجود و قدیمی کار می کند؟ اگر پاسخ منفی است، سازمان‌ها با سرمایه‌گذاری بیشتری برای دریافت نرم‌افزار تجاری برای برقراری ارتباط و کار با زیرساخت‌های موجود خود مواجه هستند. نرم افزار سفارشی را می توان برای ادغام با محیط مورد نظر خود ساخت.
 • سودآوری: کسب درآمد با توسعه نرم افزار اختصاصی امکان پذیر است. بسته به شرایط و ضوابط پروژه، کسب‌وکارهایی که نرم‌افزار خود را توسعه می‌دهند ممکن است مالک نرم‌افزار باشند و بنابراین می‌توانند مجوز یا فروش آن را به سازمان‌های دیگر بدهند.
 • استقلال: ویژگی های استفاده از یک نرم افزار اختصاصی می تواند  در عم نکات مثبت داشته باشد و هم نکات منفی! از نکات مثبت آن می توان به استقلال مجموعه از شرکت های تولید کننده ترم افزار های تجاری اشاره کرد و در مقابل از نکات منفی آن می توان به این واقعیت اشاره کرد که تمامی هزینه های توسعه این دست از نرم افزار ها همگی بر دوش سازمانی است که آن را ایجاد کرده است. 

دلایل سفارش برندسازی شخصی

در حال حاضر که بازار کار در هر زمینه ای بسیار رقابتی است، برندسازی شخصی می تواند کمک بسیار زیادی را به شما بکند. در واقع برندسازی شخصی هنگامی به درستی صورت کرفته که افراد مختلف بدون اینکه شما در آن لحظه حضور داشته باشید در مورد شما صحبت کنند. به عبارت دیگر برندینگ شخصی، شهرت شما است و این شهرت می تواند باعث موفقیت و یا شکست شما شود. 

الان که متوجه شدیم برندینگ شخصی چیست و دلیل نیاز به آن چیست می توانیم دلایل اهمیت آن را نام ببریم:

 • ایجاد تمایز: زمانی تنها دارا بودن مدرک موجب می شد تا شما نسبت به دیگران تمایز داشته باشید. اما امروزه که تحصیلات برای اکثر افراد جامعه فراهم است نکات دیگری باعث تمایز شما نسبت به سایر کاندیدا ها می شود.  ایجاد برند شخصی نه تنها به استخدام و استفاده از شما کمک می کند بلکه   موجب می شود تا حتی میزان حقوق خود را افزایش دهید. 
 • ایجاد فرصت: همانطور که قبلاً هم ذکر کردیم استفاده از برندسازی شخصی شما را در میان سایر افراد متمایز می کند این تمایز می تواند در دورانی که درخواست های زیادی برای یک موقعیت شغلی وجود دارد، شما با برندینگ شخصی صحیح می توانید فرصت های بیشتری را برای خود ایجاد کنید.
 • بالا بردن اعتماد: افراد هنگامی که حس کنند شما را می شناسندو می دانند که شما چه چیزی را ارائه می دهید به شما اعتماد بیشتری می کنند. آنها همچنین می دانند که از شما چه انتظاری باید داشته باشند و چه خدمات و محصولاتی را از شما انتظار داشته باشند. 
 • دنبال شدن در فضای مجازی:  در دوران فعلی مردم به راحتی می توانند شما را در فضای مجازی جستجو کنند و اطلاعاتی را در مورد شما دریافت کنند. بنابراین هرچه شما بیشتر در فشای مجازی شهرت دشاته باشید می توانید فرصت های بیشتری را به خود جذب کنید و در نهایت افراد شما را برای فرصت های  شغلی در اول فهرست قرار دهند. 

برای طراحی نرم افزار اختصاصی

همیــــن الـــــان تمــــــاس بگیـــــرید

شرکت طراحی نرم افزار اختصاصی یا شخص ؟

شاید در هنگام انتخاب فرد یا تیم مناسب برای طراحی نرم افزار اختصاصی خود دچار شک شده باشید. اما واقعیت این است که هر کدام از گزینه ها روبه روی شما که شامل سپردن طراحی نرم افزار به اشخاص و یا به شرکت ها است، مزایا و معایب خاص به خود را دارند برای مثال هنگامی که بحث هزینه مطرح باشد ساید کار کردن با اشخاص بسیار به نفع باشد. اما در زوایای دیگر عقد قرارداد با یک شرکت می تواند سود بیبشتری را به شما برساند.

معمولاً طراحی نرم افزار های اختصاصی نیاز به چند زبان برنام نویسی برای طراحی صهر تا صد پروژه دارد. طبیعتاً شرکت ها افراد متخصص در حوزه های مختلفی را استخدام می کنند از این رومی توان به جرعت گفت مه با سپردن کار خود به یک شرکت و یا تیم حرفه ای با این که امکان بالا رفتن هزینه دارد اما شما به صورت قطع اطمینان پیدا می کنید که می توانید نرم افزار خود را همانگونه که نیاز دارید توسعه دهید و از پشنبانی آن نیز اطمینان داشته باشید

 

مراحل طراحی نرم افزار اختصاصی

1. برنامه ریزی و جمع آوری نیازمندی ها
مشتری مشکلی را توصیف می کند که باید به آن پرداخته شود، که به عنوان پایه ای برای تکمیل بقیه نیازمندی های نرم افزار عمل می کند. اسناد مورد نیاز از داده‌های به‌دست‌آمده از مشتری و کاربران (در صورت لزوم) تولید می‌شوند تا اطمینان حاصل شود که تیم توسعه متوجه می‌شود که چه چیزی نیاز کاربران است تا آن را ایجاد کنند.

2. طراحی
این دومین مرحله از چرخه طراحی نرم افزار اختصاصی است که مستلزم توسعه معماری، نمونه های اولیه و طراحی تجربه کاربر است. در اینجا خلاصه ای سریع از آنچه این مرحله شامل می شود آورده شده است:
معماری نرم افزار: به فرآیند ایجاد یک زنجیره مرتب از عناصر در یک برنامه نرم افزاری برای کنترل کیفیت، خوانایی و قابلیت دسترسی اشاره دارد. ممکن است معماری نرم افزار را به عنوان طرح اولیه تیم توسعه در نظر بگیرید.
نمونه اولیه: تیم رابط کاربری/تجربه کاربر نرم افزار (UI/UX) یک نسخه اولیه از برنامه ایجاد می کند تا ظاهر و جریان عناصر طراحی نرم افزار را تأیید کند. این به تیم و ذینفعان اجازه می دهد تا ظاهر بصری نرم افزار را تصور کنند.

3. توسعه نرم افزار
مرحله بعدی مرحله کدگذاری است که در آن توسعه دهندگان نرم افزار برای تحقق ایده خود تلاش می کنند. توسعه دهندگان نرم افزار KLOC (هزاران خط کد) را به زبان های برنامه نویسی که با آن آشنا هستند می نویسند. هدف تیم توسعه افزایش سرعت توسعه دهندگان با حفظ کیفیت بالا است.
تیم توسعه نرم‌افزار ممکن است تصمیم بگیرد که برنامه را یکباره منتشر کند، همانطور که در توسعه آبشار انجام می‌شود، یا می‌تواند آن را به بخش‌ها (بخش‌ها) تقسیم کند و آنها را جداگانه ارائه کند (رویکرد چابک). پس از تکمیل کد، تیم توسعه آن را برای ارزیابی به تیم تست تحویل می دهد.

4. تست و تضمین کیفیت
این مرحله از فرآیند توسعه برنامه مربوط به اعتبار سنجی کد نوشته شده برای نقص ها و سایر ناهنجاری ها است. این زمانی است که تیم تست و تضمین کیفیت برای تأیید و گزارش اشکالات به تیم همکاری می کنند.
تیم آزمایش می‌تواند از روش‌های عملی یا آزمایش خودکار (بر اساس مهارت‌ها و روش‌های تعیین‌شده) استفاده کند. در این مورد، آزمایش‌کنندگان و تیم با هم کار می‌کنند تا از تحویل یکپارچه نرم‌افزار اطمینان حاصل کنند.

5. استقرار
پس از ایجاد، تست، اصلاح، تست مجدد و تایید در شرایط تولید نرم افزار، وارد محیط تولید می شود. اگر از رویکرد Agile SDLC استفاده می کنید، توسعه و استقرار ممکن است به معرفی MVP و سایر ویژگی ها اشاره داشته باشد.
با این حال، وقتی صحبت از Waterfall می شود، استقرار به معرفی یک محصول کاملاً عملیاتی به بازار اشاره دارد. در صورتی که کاربران با مشکلی در برنامه مواجه شوند، برای بررسی مجدد و تعمیر به تیم نرم افزار برمی گردد.

Libero nibh at ultrices torquent litora dictum porta info switch@info.com

Getting started is easy

Start connecting your payment with Switch App.

Libero nibh at ultrices torquent litora dictum porta info switch@info.com

Getting started is easy

Start connecting your payment with Switch App.

Libero nibh at ultrices torquent litora dictum porta info switch@info.com

Getting started is easy

Start connecting your payment with Switch App.